آرشیو
انتخاب نشریه


آيت‌الله العظمي سبحاني در مراسم اعزام اساتيد تفسير قرآن حوزه به مناسبت ماه مبارک رمضان:
اقبال حوزه علميه به قرآن پس از انقلاب بيشتر شد

مراسم اعزام اساتيد تفسير قرآن حوزه  به مناسبت ماه مبارک رمضان و همچنين رونمايي از تفسير کوثر تاليف آيت الله يعقوب جعفري با حضور آيت الله العظمي جعفر سبحاني از مراجع عظام تقليد و اساتيد سطوح عالي و خارج حوزه علميه، شامگاه پنج شنبه پنجم ارديبهشت ماه در بيت علامه طباطبايي(ره) مفسر بزرگ قرآن کريم در قم برگزار شد.
آيت الله سبحاني در اين مراسم ضمن تشکر از دست اندرکاران دارالقرآن علامه طباطبايي، درباره تاريخ تفسير قرآن کريم اظهارداشت: در جهان شايد کتابي مانند قرآن نباشد که تا اين حد تفاسير متعدد راجع به آن تدوين شده باشد.
اين مرجع عظام تقليد شيعيان افزود: اگر تمام تفاسيري را که در طول ۱۴ قرن ونيم قرن از نزول قرآن راجع به آن نوشته شده را جمع آوري کنند، کتابخانه بزرگي تشکيل خواهد شد زيرا قران پيوسته مورد نظر محققان، مفسران و صاحبان تخصص هاي 
مختلف بوده و هنوز هم جاي بحث دارد و مفسر بعدي مي تواند نوآوري در تدوين تفسير اين کتاب بزرگ داشته باشد زيرا مانند طبيعت که فعل خداست پايان ناپذير است و بشر هر چقدر دراين باره تحقيق کند باز جاي بحث دارد.
وي گفت: مطلبي از انيشتين خواندم که بيان کرده بود بشر از نردبان علم چند پله بيشتر بالا نرفته و هنوز پله هاي زيادي براي بالا رفتن وجود دارد لذا طبيعت و قرآن انتها ناپذير هستند زيرا طبيعت فعل است اگر نهايت ناپذير است از نظر فکر و استخراج قوانين قرآن هم فعل خداست و هرچقدر بشر روي آن کار کند باز نهايت ناپذير است. وي بيان کرد: انواع تفاسير قرآن مانند تفسير موضوعي، خصوصيات و حتي تعداد حروف قرآن، شأن نزول ها و لغات و معجزات و تمثيل هاي قرآن نوشته شده است زيرا فعل خداست و فعل خداوند نهايت ناپذير است و طبيعت در کنار قرآن و قرآن فوق طبيعت است.
آيت الله سبحاني گفت: هنگامي که گويا از حضرت رضا(ع) سوال مي‌کنند که چرا هر چقدر قرآن را مي‌خوانيم باز تازگي دارد؟ مي فرمايند قرآن مانند خورشيد است که در همه زمان ها مي‌تابد و همه بشرها و امت اسلامي هم تا پايان دنيا از آن بهره مي گيرند لذا جاي تعجب نيست که چقدر تفسير نوشته شده زيرا قرآن فعل خدا و نامتناهي است.
وي در ادامه به افزايش اقبال به قرآن پس از انقلاب اسلامي ايران اشاره کرد و گفت: 
بحمدالله پس از انقلاب اقبال حوزه علميه به قرآن بيشتر شده و گويا يک انقلاب در حوزه پديدار شده و مجمع ها و مجتمع هاي قرآني فراوان شده است و يکي از آنها دارالقرآن علامه طباطبايي(ره) است.
وي بيان کرد: نخستين باري که پس از فوت علامه به اين بيت آمدم گفتم که اين خانه از مصاديق آيه «في بيوت اذن الله ان ترفع ويذکر فيها اسمه» است زيرا اين آيه يک معناي اعم دارد و افضل آن بيوت ائمه اطهار است زيرا هنگام نزول اين آيه خليفه اول برمي خيزد و مي گويد ما هذه البيوت؟ و پيامبر مي فرمايند بيوت انبياء و خليفه اول هم سوال مي کند که پيامبر اين سخن را تاييد مي کند.
اين مفسر قرآن کريم به معناي حقيقي اين آيه اشاره کرد و گفت: اين آيه يک قضيه حقيقي است و مرتبه اول آن بيوت ائمه و اولياء الهي است و پس از آن بيوتي مانند بيت علامه طباطبايي است که در آن ايشان ساليان متمادي در ماه رمضان از ابتدا تا پايان آن شب بيداري داشتند.
وي در ادامه در مورد تفسير الميزان علامه طباطبايي اظهارداشت: ايشان سه جلد تفسير قرآن را در تبريز نوشتند که آقايي بسياري روايات را انکار مي کرد و ايشان تلاش کرد روايات را از آيات قرآن جدا کند و از آيات از روايات را استخراج کردند.
وي افزود:‌ علامه طباطبايي در سال ۱۳۲۵ شمسي به دليل قائله آذربايجان به قم آمدند و نوشتن تفسير را از نو آغاز کردند و در سال ۱۳۳۱ اولين جلد تفسير الميزان را به چاپ رساندند و در سال ۹۳ هجري قمري آخرين جلد آن به چاپ رسيد.
اين مرجع تقليد شيعيان با بيان اينکه تفاسير قرآن فراوان است و هر تفسيري نکات قوتي دارد که من به برخي از نکات قوت تفسير شيخ يعقوب جعفري اشاره مي کنم، گفت: اين تفسير ۱۲ جلدي به نام ۱۲ امام است و ترجمه روان و تا حدي آزاد دارد که در عين حال سعي شده مفهوم آيه رسا باشد.
وي افزود: ترجمه ها مختلف است اما ترجمه در تفسير ايشان به جز موارد استثنايي، فاقد پرانتز است و در اين تفسير از کلمات فارسي جديد خيلي استفاده نشده و کلمات عاميانه عربي آورده شده است.
وي با بيان اينکه هم اکنون گرفتار 
رسم الخط عثماني هستيم که اهل تسنن اصرار بر آن دارند که محفوظ باشد ولو خواندن آن مشکل باشد گفت: شيخ جعفري در اين تفسير معترض به اين رسم الخط شده و اين امر تحريف قرآن نيست زيرا قرآن را از تحريف حفظ کرده اما مشکلات خواندن را برطرف کرده است.
آيت الله سبحاني افزود: نکته بعد اينکه مخاطب را در تفسير خود گيج نمي کند و نکته ديگر اينکه به تبعيت از علامه طباطبايي در زمينه کلامي، اخلاقي و فقهي دارد.
وي تاکيد کرد: اين تفسير در مورد آيه ۳ سوره نور يک بحثي دارد که از علما 
مي خواهم آن را مطالعه کنند.
وي در پايان گفت: از زحمات شيخ جعفري که بيش از ۵۰ سال است وي را مي شناسم درس خوان، باتقوا، اهل قلم و مدت ها در مجله مکتب اسلام همکار ما بود تشکر مي کنم و از کساني که دستي بر قلم دارند مي خواهم که در تدوين تفاسير قرآن نوآوري داشته باشند و تکرار مکررات نداشته باشند.

آدرس مطلب http://www.paper.resalat-news.com/newspaper/page/9480/12/48811/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha