آرشیو
انتخاب نشریه


با حضور آيت‌الله العظمي سبحاني در دار‌القرآن علامه طباطبايي برگزار شد؛
مراسم رونمايي از تفسير 12جلدي کوثر در قم

مراسم اعزام مفسران قرآن کريم در ماه رمضان و رونمايي از تفسير کوثر تاليف آيت الله يعقوب جعفري با حضور آيت الله جعفر سبحاني از مراجع عظام تقليد و اساتيد سطح عالي حوزه علميه، شامگاه پنج شنبه پنجم ارديبهشت ماه در بيت علامه طباطبايي(ره) مفسر بزرگ قرآن کريم در قم برگزار شد.
در اين مراسم مدير دارالقرآن علامه طباطبايي(ره) با بيان اينکه تفسير ۱۲ جلدي کوثر بسيار گرانقدر و ارزشمند و حاصل ۲۲ سال تلاش آيت الله جعفري است، اظهارداشت: نگارش تفسير قرآن اقدام سخت و بزرگي است و علامه طباطبايي(ره) هم براي تفسير الميزان ۲۳ سال روزي ۱۶ ساعت تلاش کردند و اميدواريم اين تفسيرهايي که با تلاش وافر علما نوشته شده است مورد استفاده علاقه‌مندان به قرآن قرار گيرد و اساتيد معظم تفسير نيز هر کدام اهتمامي بر نگارش تفسير سوره و آيات قرآن داشته باشند.
مرتضي نجفي قدسي افزود: ما مفتخريم که علامه طباطبايي تفسير قرآن را در حوزه هاي علميه رونق بخشيدند و شاگردان ايشان هم اين راه را ادامه دادند و آيت الله سبحاني هم دوره‌اي کامل از تفسير قرآن در ۱۴ جلد به نام تفسير منشور جاويد را تاليف کرده اند که بسيار محل رجوع علما، فضلا و پژوهشگران قرآني است.
براي تفسير قرآن باز هم جاي کار هست/
 ۲۲ سال براي تفسير کوثر صرف کردم
مولف تفسير ۱۲ جلدي کوثر نيز به عنوان سخنران بعدي اين مراسم اظهارداشت: طبق آيات ابتدايي سوره «الرحمان» نخستين نعمت حتي پيش تر از خلقت انسان، آموزش قرآن است و بنده ۲۲ سال از بهترين دوران زندگي ام را صرف نگارش اين تفسير کردم.
آيت الله يعقوب جعفري به دليل نگارش اين تفسير، با وجود تفاسير متعدد قرآن پرداخت و گفت: نخست اين تفسير را نوشتم تا يک عنوان تفسير بر تفاسير شيعه اضافه شود و مهم‌تر اينکه عظمت قرآن به حدي است که هر چقدر تفسير از آن نوشته شود به گونه اي نيست که تمام حرف ها زده شود و باز هم جاي کار دارد.
پس از انقلاب، انقلاب قرآني در حوزه پديدار شد 
آيت الله سبحاني نيز در اين مراسم ضمن تشکر از دست اندرکاران دارالقرآن علامه طباطبايي، درباره تاريخ تفسير قرآن کريم اظهارداشت: در جهان شايد کتابي مانند قرآن نباشد که تا اين حد تفاسير متعدد راجع به آن تدوين شده باشد.
اين مرجع تقليد شيعيان با بيان اينکه تفاسير قرآن فراوان است و هر تفسيري نکات قوتي دارد که من به برخي از نکات قوت تفسير شيخ يعقوب جعفري اشاره مي کنم، گفت: اين تفسير ۱۲ جلدي به نام ۱۲ امام است و ترجمه روان و تا حدي آزاد دارد که در عين حال سعي شده مفهوم آيه رسا باشد.
وي افزود: ترجمه ها مختلف است اما ترجمه در تفسير ايشان به جز موارد استثنايي، فاقد پرانتز است و در اين تفسير از کلمات فارسي جديد خيلي استفاده نشده و کلمات عاميانه عربي آورده شده است.
وي با بيان اينکه هم اکنون گرفتار رسم الخط عثماني هستيم که اهل تسنن اصرار بر آن دارند که محفوظ باشد ولو خواندن آن مشکل باشد گفت: شيخ جعفري در اين تفسير معترض به اين رسم الخط شده و اين امر تحريف قرآن نيست زيرا قرآن را از تحريف حفظ کرده اما مشکلات خواندن را برطرف کرده است.
۶۲ استاد سطح عالي حوزه براي تبليغ در ماه رمضان اعزام مي‌شوند
در ادامه اين مراسم معاون تبليغ مجمع عالي تفسير قرآن کريم در خصوص اعزام تخصصي اساتيد حوزه علميه در ماه مبارک رمضان ۹۸ ، اظهارداشت: در سال جاري ۶۲ نفر بر اساس سهميه اعزام خواهند شد و برخي مراکز کلانشهرها و به‌خصوص شهرهايي که بقاع متبرکه و فعال دارند تا پنج استاد اعزام خواهند شد.
حجت الاسلام حسين بنيادي با اشاره به اعزام اساتيد به خارج از کشور نيز گفت:‌ با تمام تلاش هايي که داشتيم به دليل مسائل اقتصادي کشور تنها پنج نفر از اساتيد حوزه به قزاقستان، اتيوپي، عراق، سوريه و لبنان اعزام خواهند شد.
وي در مورد اعزام حمايتي ۱۰۰ نفر  از  اساتيد نيز گفت: اساتيدي که در دفتر تبليغات پرونده تبليغي دارند هر محلي که قصد دارند مشرف شوند نامشان را بدهند که با هماهنگي ما اقدامات صورت گيرد.
وي بيان کرد: در سال جاري ۶۰ برنامه تلويزيوني تفسيري با موضوعات مختلف انجام شده است.
رشد ۲۰ درصدي درس هاي قرآن کريم در حوزه هاي
 علميه در سال جاري
مدير مدرسه عالي قرآن کريم نيز در ادامه اين مراسم اظهارداشت: در سال جاري شاهد رشد ۲۰ درصدي درس هاي قرآن کريم بوديم و هم اکنون ۶۱۰ درس قرآني در مراکز رسمي حوزه علميه با حضور اساتيد با سابقه بيش از پنج سال در دروس خارج داريم که اين امر دستاورد مهمي است.
حجت الاسلام سيد مرتضي ميرکتولي افزود:‌ در سال جاري درس هاي نهج البلاغه اميرالمومنين(ع) و شرح صحيفه سجاديه امام سجاد(ع) در حوزه افتتاح و قريب ۵۰ درس نهج البلاغه و صحيفه ثبت شده است.
در پايان اين مراسم نيز تفسير قرآني ۱۲ جلدي کوثر شيخ يعقوب جعفري توسط آيت الله جعفر سبحاني و با حضور حضرات آقايان: سيد باقر گلپايگاني، سيد رياض حکيم، واعظ موسوي رئيس انجمن تبليغ حوزه، بطحايي گلپايگاني عضو مجلس خبرگان رهبري ، فقيهي و نجم الدين طبسي از اعضاء جامعه مدرسين حوزه و جمعي از اساتيد سطوح  عالي تفسير قرآن کريم رونمايي شد.

آدرس مطلب http://www.paper.resalat-news.com/newspaper/page/9480/12/48812/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha