آرشیو
انتخاب نشریه


دور زدن مميزي کتاب با کمک اينستاگرام

کتابي که مسير مميزي و دريافت مجوز را طي نکرده با تبليغ در اينستاگرام و شبکه‌هاي اجتماعي به فروش قابل توجه مي‌رسد و نهادهاي نظارتي و فرهنگي نيز مثل هميشه جايشان خالي است.
به گزارش فارس، مجوز انتشار کتاب، يکي از موضوعات پرحاشيه در وزارت ارشاد است. وزارت ارشادي که متولي امور مختلف فرهنگي است، ولي شايد يکي از پاشنه‌هاي آشيل‌ آن حوزه صدور مجوز باشد. اين حساسيت در زمينه صدور پروانه ساخت و نمايش در سينما هم وجود دارد. حوزه‌اي که همواره هزينه‌هاي زيادي روي دست مديران اين مجموعه مي‌گذارد و فشار زيادي از سوي افکار عمومي روي آنها بار مي‌کند.
کتاب‌هايي که با مجوز وزارت ارشاد منتشر مي‌شوند ولي نکات منفي و حواشي موجود در محتواي مجوز گرفته، سبب مي‌شود، روند نظارت و مميزي زيرسؤال برود و اين پرسش ايجاد شود که آيا کتاب‌ها خوانده مي‌شوند و سپس مجوز مي‌گيرند يا اينکه بدون نظارت، مجوز انتشار کسب مي‌کنند.
روندي که قانون به جزئيات آن اشاره کرده و راه را به مميز و ناظر نشان داده است. دستنامه‌اي که مسير هرگونه دو دستگي و اعمال سليقه در نظارت را سد کرده و تکليف مجري را مشخص کرده است.
حال اتفاقي را در فضاي مجازي که مي‌توان از آن با عنوان بي‌در و پيکر ياد کرد، در حال رواج يافتن است که جاي خالي نظارت و اعمال قانون را يادآوري مي‌کند. نظارتي که اين‌بار وزارت ارشاد خيلي در آن نقشي ندارد و نهادهاي نظارتي و اجرايي قانون نقش‌آفرين آن هستند.
کتابي بدون مجوز در صفحه شخصي مترجمش در اينستاگرام معرفي و ترويج مي‌شود و در ادامه به‌فروش مي‌رسد. تا پيش از اين شاهد فروش کتاب‌هاي قاچاق، غيرمجاز و اُفست در گوشه پياده‌رو خيابان‌ها بوديم، ولي حالا با گسترش فضاي مجازي اين محيط تبديل به بستري براي چنين اتفاقاتي شده است. محيطي که جاي خالي ناظران در آن پررنگ است و با داير کردن يک صفحه مي‌توان هر محتوايي را منتشر کرد و حتي به کسب درآمد دست زد.
کتابي که مترجم با افتخار از دور زدن معابر قانوني براي انتشار آن سخن گفته و خواستار آن شده که مخاطبان دست به دست کنند تا بتواند کتابش را به‌فروش برساند.
صفحه‌اي پرمخاطب که اقدام به فروش کتاب بدون مجوز و ارسال آن از طريق پست مي‌کند. صفحه‌اي که لينک فروش را در اختيار کاربران قرار مي‌دهد و نسخه‌هاي چاپي و الکترونيکي کتاب را به مخاطبان عرضه مي‌کند. کاربر اين صفحه کتابش را مي‌فروشد و هيچ‌کس مانع او نمي‌شود! 
محيطي که تا ديروز بستر انتشار محتواي غيراخلاقي و جولان مخالفان حکومت بود (که همان هم عملي خلاف قانون بود اما ظاهرا شناسايي آنها امکان نداشت) امروز تبديل به محيطي براي دور زدن قوانين نشر و قواعد چاپ و توزيع کتاب شده است. محيطي که در خلأ بي‌قانوني و نبود نظارت براي فرصت‌طلبان تبديل به موقعيتي شده که بتوانند از آن براي سوءاستفاده از کاربران سود ببرند.
هرچند نبايد از نقش وزارت فرهنگ و ارشاد در مديريت محيط‌هاي مجازي به سادگي گذر کرد، زيرا در بخش فرهنگي مرکز رسانه‌هاي ديجيتال که زير مجموعه وزارت است قرار دارد و احتمالا بخشي از وظايف آن رصد و حضور پيگير در اين بستر است ولي نبايد فراموش کرد که نهادهاي نظارتي مانند پليس فتا نيز بايد با توجه به قوانين با اين جرائم برخورد کند.
گسترش چنين اقداماتي نه‌تنها مي‌تواند زمينه ايجاد هرج و مرج را فراهم کند؛ بلکه موجب از بين رفتن منافع اعضاي صنف نشر مي‌شود که با رعايت قانون مشغول فعاليت هستند. اين قبيل رفتارها در واقع متزلزل کردن باور به قانون است و نتيجه آن شکستن حريم قانون مي‌شود؛ موضوعي که مي‌طلبد نهادهاي فرهنگي و قضائي با هم‌فکري راه حلي براي آن پيدا کنند و مانع از گسترش و بروز رفتارهاي فرهنگي خودسرانه و قانون‌شکنانه شوند.

آدرس مطلب http://www.paper.resalat-news.com/newspaper/page/9567/12/57059/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha