آرشیو
انتخاب نشریه


بررسي جنگ يمن و عربستان در گفت و گوي«رسالت» با صاحب نظران؛
شکست تسلیحاتی آمریکا

|راضيه فراهاني|
حمله پهپادي يمن به تأسيسات نفتي عربستان شکست بسيار سختي براي آمريکا و ائتلاف عربستان تلقي مي‌شود. جنگ عربستان يا همان آمريکا، انگليس، فرانسه و آلمان عليه يمن طي چهار سال به شکل ظالمانه‌اي اتفاق افتاد چرا‌که مي‌توان گفت جامعه بين‌الملل نسبت به اين جنگ سکوت اختيار کرده و هيچ اقدامي براي حمايت از يمن انجام ندادند. طي اين مدت انصارالله يمن با استفاده از تجارب به سراغ توليد پهپادهاي نقطه زن رفته و توانست قدرت خود را به عربستان و غربي‌ها نشان دهد. حمله اخير انصارالله به آرامکو را بايد يک پيروزي سياسي و نظامي دانست چراکه شرکت آرامکو داراي 50درصد از سهام آمريکايي و 50درصد سهام عربستاني است و جمهوري‌خواهان آمريکا از بيشترين سهامداران آن به‌حساب مي‌آيند. 
محمد البخيتي عضو دفتر سياسي جنبش انصارالله يمن هدف از عمليات اخير پهپادي انصارالله به تأسيسات نفتي «آرامکو» را وادار کردن عربستان براي پايان دادن به جنگ دانست و گفت: «وقتي عربستان تجاوزگري خود را متوقف و به محاصره خود عليه يمن پايان دهد، اين عمليات به‌طور خودکار متوقف خواهد شد.» او بر ادامه عمليات پهپادي به مراکز حساس و حياتي عربستان تأکيد کرد و افزود: «اين حملات توسعه خواهد يافت و تأسيسات حياتي‌تر و حساس‌تر از تأسيسات نفتي را هدف قرار خواهد داد.» همچنين روز گذشته ارتش يمن در هشدار جديدي به عربستان گفت: «شرکت‌هاي خارجي تأسيسات نفتي عربستان سعودي در ابقيق را ترک کنند.» 
ضربه يمن به آرامکو باعث شکست سختي براي آمريکا است اما گويي حاضر به پذيرش اين موضوع نيستند و مقامات آمريکايي به جهت حفظ آبروي خود به دنبال فرافکني و درصدد اتهام‌زني به ايران هستند.
مايک پمپئو وزير امور خارجه ايالات‌متحده يک‌شنبه‌شب با تکرار ادعاهاي بي‌اساس ضد جمهوري اسلامي ايران مطرح کرد: «تهران پشت عمليات پهپادي مقاومت يمن عليه تأسيسات نفتي عربستان سعودي بوده است.» او در صفحه شخصي توئيتر خود نوشت: «تهران در پس حدود يک‌صد حمله‌اي است که تاکنون عليه عربستان سعودي انجام‌شده و اين در حالي است که روحاني و ظريف تظاهر مي‌کنند به ديپلماسي متوسل هستند.» همچنين دونالد ترامپ روز گذشته در توئيتي جانبدارانه، مدعي آمادگي براي واکنش به حملات آرامکو شد اما هرگونه اقدامي را به موضع‎گيري نهايي رياض منوط کرد. 
عباس موسوي سخنگوي وزارت خارجه در واکنش به ادعاهاي بي‌اساس مقامات آمريکايي گفت: «ما از اتهامات مطرح‌شده که مي‌گويند ايران در پشت حمله به تأسيسات آرامکو است غافلگير نشديم. پنج سال است يمن درگير جنگ بوده و ايران به‌صراحت اعلام کرده از مردم يمن و حقوق آنها حمايت مي‌کند و اينکه اين اقدامات را به ايران نسبت بدهند در راستاي دروغ حداکثري است.» او خاطرنشان کرد: «اتهامات عليه ايران بخشي از سياست دوشيدن کشورهاي عربي منطقه است.»
کارشناسان در اين باره معتقدند، آمريکا در جنگ ميان يمن و  عربستان، حمله اخير پهپادي يمن به مراکز نفتي سعودي در بقيق هرچند نخستين ضربات نفتي به سعودي‌ها توسط يمني‌ها طي ماه‌هاي اخير نبوده اما سهمگين‌ترين و دردناک‌ترين آنها بوده است. سطح اين حملات از نظر پيچيدگي و ميزان خسارت‌هاي عميق مادي نشان‌دهنده آن است که يمني‌ها وارد مرحله بسيار جدي از موازنه قوا با دشمن سعودي شده‌اند و ادامه و اختيار جنگ به تنهايي با رياض نيست.»
* سخنان ابهام‌انگيز ترامپ نشان‌دهنده ضعف او است
جعفر قنادباشي کارشناس مسائل خاورميانه دراين‌باره به «رسالت» گفت: «عمليات پهپادي اخير يمن به‌صورت آشکاري اثبات کرد که هيچ نقطه از عربستان امن نيست و جنبش انصارالله مي‌تواند هر نقطه از کشور را مورد هدف قرار دهد؛ به‌عبارت‌ديگر بايد گفت اين اتفاق به معناي ناتواني مجموعه سامانه‌هاي نظامي و دفاعي عربستان است.»
او افزود: «عربستان ثابت کرد که توانايي حفاظت از کشورش را ندارد، اگرچه اين کشور تاکنون اعتراف به شکست نکرده اما از ديدگاه کارشناسان نظامي طي چهارسال گذشته شکست‌خورده تلقي شده است و جنبش انصارالله نيز به مردم يمن اثبات کردند که در جنگ با عربستان حرف اول را مي‌زنند.»
اين کارشناس مسائل خاورميانه گفت: «اين نبرد موقعيت يمن را بسيار مستحکم مي‌کند و به همان اندازه عربستان را در موقعيت ضعيفي قرار داده است. جنگ ميان اين دو کشور حتي منافع آمريکا را نيز به خطر انداخته و از اکنون تسليحات آمريکايي هيچ بازار فروشي نخواهد داشت چراکه ناکارآمدي تسليحات نظامي آمريکا در عربستان اثبات شده است. در ادامه کمپاني‌هاي بزرگ تسليحاتي در کنار کمپاني‌هاي بزرگ نفتي از متضررين اصلي اين جنگ محسوب مي‌شوند.»
قنادباشي با اشاره به ادعاي اخير ترامپ مبني بر اينکه مقصر حمله به آرامکو را مي‌شناسد، گفت:«بايد توجه داشت که در اصل نگاه‌ها به واکنش ترامپ به اين جنگ دوخته‌شده است. ترامپ بارها عنوان کرده حافظ امنيت عربستان است و با اين سخنان تنها قدرت ارتش آمريکا را به رخ جهانيان کشيد، بنابراين ناگزير به پاسخ است. پاسخ ترامپ درباره اين حملات با ابهام و ايهام همراه بوده که نشان‌دهنده ضعف او است. اگر او، فردي قدرتمند باشد نبايد با ايهام و اشاره سخن بگويد بنابراين اين ايهام تنها پوششي براي پاسخ به انتظاراتي است که براي موضع‌گيري او وجود دارد. ترامپ قصد دارد تا با اين‌گونه پاسخ‌ها مخالفينش در آمريکا را قانع کند.»
* آمريکا در اين جنگ نقش منافقانه‌اي بازي مي‌کند 
همچنين حسين رويوران کارشناس مسائل خاورميانه دراين‌باره به «رسالت»‌ گفت: «عربستان چهار سال و نيم با استفاده از تمام امکانات نظامي جنگي عليه يمن آغاز کرده است. با توجه به اين‌که عربستان سعودي داراي توانايي اقتصادي بالايي بوده يمني‌ها تصميم گرفتند تا نقطه اقتصادي آن را مورد هدف قرار دهند. عبدالملک الحوثي رهبر انصارالله نيز اخيرا مطرح کرده بود بايد به شاهرگ عربستان ضربه زنيم و آن محلي است که درآمدهاي عربستان را تأمين مي‌کند که باعث استمرار اين جنگ ويرانگر شده است؛ به همين جهت يمن در ابتدا به ميدان نفتي «شيبه» و سپس به دو حوزه نفتي در شرق عربستان حمله کرد.»
او ادامه داد: «اين اقدام ازنظر نظامي يک نوع اقدام دفاعي است، يعني از بين بردن امکانات اقتصادي اقدامي هوشمند جهت پايان دادن جنگ است. انصارالله با هوشمندي بسيار اين جنگ را مديريت مي‌کند و عربستان را به‌شدت تحت‌فشار قرار داده است.»
اين کارشناس مناطق خاورميانه تصريح کرد: « اين جنگ متأسفانه تنها جنگ عربستان نيست چراکه بسياري از کشورهاي غربي به جهت درآمدهاي فروش تسليحات از آن حمايت مي‌کنند. در همين راستا آمريکا نيز مشارکت مستقيمي در اين جنگ دارد. تمام سوخت‌گيري‌هاي هوايي هواپيماهاي سعودي از سوي ارتش آمريکا تأمين مي‌شود. انگليس، فرانسه، آلمان و بسياري از کشورهاي غربي ديگر نيز متأسفانه در اين جنگ درگير هستند به همين جهت انصارالله در حال حاضر سعي دارد تا عربستان را مجبور به اتمام جنگ کند.»
او تأکيد کرد: «اين جنگ براي آمريکا بسيار حيثيتي است چراکه اگر عربستان ناچار به پايان جنگ شود، سلاح پيشرفته آمريکا به‌شدت به چالش کشيده مي‌شود يعني عربستان سعودي با برپايي اين جنگ تنها آوازه سلاح‌هاي ضدهوايي و بسياري از سلاح‌هاي ديگر آمريکا را به چالش کشيده است.»رويوران ادامه داد: «آمريکا به اين نتيجه رسيده است که بايد اين جنگ به پايان رسد چراکه از دوهفته پيش با نيروهاي انصارالله يمن وارد گفت‌وگو شده اما آنها حاضر به ارائه امتياز به او نشده‌اند و مطرح کرده‌اند تا زماني که جنگ ادامه داشته باشد هيچ‌گونه آتش‌بسي را نمي‌پذيريم. به همين جهت حمله يمن به عربستان باعث تحولات سياسي و نظامي شده است»
او با اشاره به اين‌که آمريکا در حال بازي کردن نقشي منافقانه در اين جنگ است، گفت: «اين کشور از سويي با نيروهاي انصارالله يمن وارد گفت‌وگو شده و از سوي ديگر سعي در حمايت از نظام سعودي دارد همچنين مدعي دست داشتن ايران در اين جنگ‌ها مي‌شود. اين‌گونه مسائل نشان‌دهنده نقش منافقانه‌اي است که آمريکا در اين ميان بازي مي‌کند اما به‌هرحال بايد توجه داشت که اين جنگ آمريکا و عربستان را تحت‌فشار قرار داده است.»
*ادامه جنگ در اختيار رياض نيست
سيد رضا قزويني غرابي کارشناس مسائل منطقه نيز در اين زمينه به «رسالت» گفت: «حمله اخير پهپادي يمن به مراکز نفتي سعودي در بقيق هرچند نخستين ضربات نفتي به سعودي‌ها توسط يمني‌ها طي ماه‌هاي اخير نبوده اما سهمگين‌ترين و دردناک‌ترين آنها بوده است. سطح اين حملات ازنظر پيچيدگي و ميزان خسارت‌هاي عميق مادي نشان‌دهنده آن است که يمني‌ها وارد مرحله بسيار جدي از موازنه قوا با دشمن سعودي شده‌اند و ادامه و اختيار جنگ به‌تنهايي با رياض نيست.»
او ادامه داد: «سعودي‌ها به دو نکته اساسي پي برده‌اند، هرچند بعيد به نظر مي‌رسد فهم اين نکات آنها را بر سر عقل بياورد. نخست اينکه عربستان در عرصه جنگ يمن تنها مانده و يمني‌ها زمام امور را تا حدي که به زيربناهاي حياتي‌شان ضربه بزند در دست گرفته‌اند، همچنين ايالات‌متحده اراده‌اي براي ورود به جنگ يمن حتي ضربه مستقيم به ايران ندارد و همين مسائل موجب فشار شديد رواني بر سعودي‌ها شده است.»
اين کارشناس مسائل منطقه افزود: « عربستان در تلاش است تا براي کاهش آبروريزي ناشي از هدف قرار گرفتن مراکز نفتي توسط يک کشور فقير در حال جنگ، با فرافکني ايران را متهم به انجام اين حملات کند،علاوه بر اينکه با اين تحولات آنها اکنون چاره‌اي جز تأمل جدي براي خروج آبرومندانه از جنگ (آبرويي که ديگر قابل حفظ نيست) ندارند.»
او افزود: «نکته‌اي که نبايد فراموش کرد اين است، حملات عليه آرامکو يک تاريخ تحول در عرصه سياسي و نظامي منطقه نيز به شمار خواهد رفت، از اين حيث که هر بازيگري به دنبال ماجراجويي باشد پيش از هر اقدامي، توانايي نظامي طرف مقابل را به‌طور دقيق لحاظ خواهد کرد به‌گونه‌اي که اقدام به جنگ‌ها يا ايجاد تنش‌هاي مستقيم نظامي را دشوار خواهد کرد. سعودي‌ها بدون توجه به اين مسئله و با درکي غير صحيح از توان نظامي جبهه مقابل وارد جنگ شدند.»
غرابي تصريح کرد: «هدف قرار گرفتن پهپاد آمريکايي توسط ايران، سقوط پهپادهاي آمريکايي در لبنان، هدف قرار گرفتن کشتي نظامي اسرائيل توسط حزب‌الله و حملات پهپادي نيروهاي مسلح يمن به مراکز نفت سعودي ازجمله مواردي است که به‌طورقطع باعث حسابگري دشمنان محور مقاومت پيش از هر حرکتي خواهد شد.»
او با اشاره به ادعاهاي اخير مقامات آمريکايي مبني بر دست داشتن ايران در جنگ يمن و عربستان افزود: «برخي در تلاش هستند تا نشان دهند به دليل حمايت ايران از دولت نجات در صنعا و همچنين انصارالله، هر رويدادي که توسط اين گروه يا ديگر مجموعه‌هاي متعلق به محور مقاومت در منطقه عليه آمريکا يا اسرائيل رخ مي‌دهد، با هدايت و مديريت تهران انجام مي‌شود.»
اين کارشناس مسائل منطقه گفت: «هرچند تمامي اضلاع محور مقاومت حامي يکديگر هستند اما تک‌تک اين اضلاع در کشورهايي هستند که استعمارگر يا متجاوزان نيز در آنجا حضور دارند و اين گروه‌ها براي نجات ملت و استقلال کشورشان راهي جز مقاومت و برخورد نمي‌بينند بنابراين صرف اتحاد در هدف، دليلي بر مديريت اقدامات آنها توسط يک کشور نيست.»
او ادامه داد: «جنگ‌طلبان آمريکايي‌اي که طي سال‌هاي اخير با همراهي اسرائيل و برخي کشورهاي عربي ازجمله سعودي و امارات، مواضع و اقدامات ضد ايراني اتخاذ کرده بودند از هر فرصتي براي ايجاد فشار بر تهران استفاده مي‌کنند. اين جنگ‌طلبان ازجمله وزير امور خارجه آمريکا که در حملات اخير يمن نيز مواضع تندي عليه ايران اتخاذ کرد در حقيقت تلاشي براي محدود کردن ايران در هرگونه مذاکرات بعدي با طرف‌هاي غربي است. علاوه بر اينکه تندرو‌ها در کاخ سفيد تلاش مي‌کنند تا با اثرگذاري بر رئيس‌جمهور آمريکا و همراهي چند کشور منطقه، دست به اقدامات نظامي عليه ايران زنند وازديد آنها حملات پهپادي اخير نيز يک فرصت براي اين موضوع است.»
غرابي افزود: «اکنون اهميت ندارد که اين پهپادها از کجا حرکت کرده‌ يا عبور کرده‌اند، مسئله اين است که توازن قوا در منطقه و در جنگ يمن دگرگون و اقتصاد جهان براثر اين موضوع دچار چالش جدي شده است و ادامه جنگ در يمن، وضعيت اين اقتصاد را براي همگان سخت خواهد کرد.»

آدرس مطلب http://www.paper.resalat-news.com/newspaper/page/9588/2/58651/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha